Hatha

Sledujte nás na..            
Hledaný výraz:

Hrad Veveří a Brněnská přehrada

   Státní hrad Veveří je vystavěn na skalním útesu nad Brněnskou přehradou a je její typickou dominantou. Můžete se k němu dostat pohodlně autem (parkovat se dá pod Jižní nebo u Západní brány)- pokud jedete od Brna (přejedete Kozí Horku a kolem Obory směrem na Veverskou Bítýšku. Parkovacích míst je dost a parkování je zdarma. 

Můžete se sem dostat také autobusem nebo parníkem (zastávka Hrad Veveří).

   Parkovali jsme pod Jižní bránou a od parkoviště je to asi jen 300 m ke vstupu a pokladně. Nejdeme na prohlídku samotného hradu, ale jen se chceme projít po jeho nádvořích, takže platíme celkem 30 Kč (rok 2015- plné vstupné 20 Kč a snížené /důchodce/ je za 10 Kč, 5 leté dítě zdarma). Veveří mám moc ráda, je to příjemná změna a jedna z pravidelných návštěv při cestě k přehradě. Pro děti ráj, mohou si to tady celé oběhat, všechna nádvoří, po mostě s výhledem na přehradu i vstup na cimbuří u Západní brány. Veveří totiž patří k nejrozsáhlejším a nejstarším hradním areálům nejen na Moravě, ale i v rámci celé České republiky.Téměř pokaždé tady narazíme na nějaké akce (minule zde pekli česnekový chléb/placky, teď jsme zase stříleli z kuše na namalované prase- pro kluky velká atrakce, snad všichni se nechali unést.

   Než se vydáme na procházku kolem hradu Veveří, řekneme si něco o jeho historii. Dříve byl hrad správním střediskem veverského panství (později veversko-říčanského). Až do konce roku 1956 patřil pod území Veverské Bítýšky, ale od 1.1.1957 byl s rozsáhlým okolím přehrady začleněn k Brnu. V roce 1960 byla k Brnu přičleněna i část Bystrc a hrad Veveří tak spadá pod katastrální území Bystrce.

   Podle pověsti byl hrad Veveří založen roku 1059 moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským. První písemný doklad o Veveří  je ale až z roku 1213, kdy byl jeho správcem Štěpán, pravděpodobný předek pánů z Pernštejna. Původní pozdně románský a raně gotický hrad zaujímal jen úzkou část skalního ostrohu. Politické odpůrce sem často umisťoval Přemysl Otakar II. Mezi nejznámější z nich patří komorník Beneš, bratr MIloty z Dědic. Roku 1311 byl hrad Veveří zastaven Janovi z Vartenberka a roku 1334, po svém návratu z Itálie, usiloval moravský markrabě, pozdější český král Karel, o jeho navrácení. Jeho bratr markrabě Jan Jindřich hrad dále opevňoval a učinil z něj zemskou pevnost i pokladnici. Během husitských válek sídlila na hradě Veveří posádka vévody Albrechta Habsburského, proto byl hrad roku 1424 obléhán, ale neúspěšně. Za česko-uherských válek byl hrad v držení těšínského knížete Přemka, který byl příznivcem českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Roku 1468 dobyla hrad vojska Matyáše Korvína a po něm se střídali další majitelé.

   V období obléhání Brna švédskými vojsky byl obléhán i hrad Veveří, ale dobýt se ho nepodařilo (stejně jako Brno), nicméně panství bylo vydrancováno. Roku 1830 koupil hrad syn sesazeného švédského krále Gustav Vasa, který zde chtěl vystavět rodovou hrobku.

   Roku 1881 hrad mění opět svého majitele a stává se jím židovský filantrop- baron Hirsch- Gereuth. Část roku zde pravidelně pobýval,m a proto nechal hrad Veveří nákladně opravit- velkou část střech, zavedl telefon a dřevěný vodovod vyměnil za kovový. Po jeho smrti zdědil hrad příbuzný jeho manželky, anglický baron Mořic ARnold de Forest, který byl přítelem tehdejšího ministra obchodu britského království Winstona Churchilla. Ten zde svého přítele z mládí několikrát navštívila a v roce 1908 zde strávil i část své svatební cesty se svou novomanželkou Clementine.

   Od druhé světové války dopadly na hrad Veveří tři velké rány. První rána: v dubnu 1945 byl těžce poškozen při bojích mezi ruskou a německou armádou; druhá rána: v období komunismu po zestátnění byl přestavěn na lesnické učiliště, které na hradě sídlilo mezi lety 1953 až 1972; poslední/třetí rána: v roce 1977 byl zahájen necitlivý projekt přestavby hradu Veveří na mezinárodní studentské censtrum pro potřeby brněnských vysokých škol.

   Od roku 1999 probíhá na hradě celková rekonstrukce, jejímž cílem je navrátit hradu co nejvěrnější podobu z přelomu 19. a 20. století a odstranit necitlivé zásahy století 20.

   Po prohlídce hradu nebo alespoň jeho nádvoří se můžete projít k lávce, která vede přes přehradu a prohlédnout si hrad z jiné perspektivy. Lávka byla otevřena v září roku 2003, měří 100 m a spojuje tak oba břehy. Je určena jen pro pěší a cyklisty.

   Navíc se Vám otevře krásný výhled na část přehrady, která se tady teprve začíná rozšiřovat v serpentýnách se táhne až k Rokli, Horce a dál k hrázi. Brněnská přehrada je na řece Svratce a má rozlohu 252 hektarů. Byla vybudována v letech 1936-1940. Dnes je velice oblíbeným místem odpočinku pro velkou část Brňanů. Nedávno bylo dno celé přehrady čištěno a stále se dbá o čistotu vody, aby sinice neznemožnily rekreaci, jako to bylo v předchozích letech, kdy již v srpnu byla voda "zelená". Je zde spousta půjčoven loděk, kajaků, kanoí, paddleboardů, elektrolodí, navíc můžete se po celé délce přehrady projet na parníku (střídá se tu několik parníků, takže v sezóně jsou intervaly krátké- letos parníky Stuttgart, Lipsko, Dallas, Vídeň a Utrecht). Jízdní řády parníků na Brněnské přehradě naleznete ZDE.

V okolí můžete také navštívit:

Brněnská ZOO s lanovým parkem pro děti

Další články

Přihlášení k účtu
E-mail:
Heslo:

.. a budete jako první číst nové cestopisy a novinky. Jako dárek dostanete ZDARMA e-mailem E-KNIHU "CENA ZA LÁSKU"