Hatha

Sledujte nás na..            
Hledaný výraz:

Hrad Český Šternberk

   Pokud se vypravíte na výlet na hrad Český Šternberk, určitě nebudete litovat. Je to jeden z mých nejoblíbenějších hradů, jak se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Sázavou.

   Ačkoliv název hradu zní německy, rod zakladatelů (a vlastně i ten dnešních majitelů) je český. Jméno Šternberk je odvozen od rodového erbu- zlaté osmicípé hvězdy na modrém podkladu. V té době bylo zvykem názvy poněmčovat, to je tedy původ jména: Stern=německy Hvězda a Berg= Hora. Hrad Český Šternberk byl založen roku 1241 Zdeslavem z Divišova, který potom přijal přídomek "ze Sternberga". Hrad byl téměř po celou dobu vlastněn tímto rodem, dnes zde bydlí 20. generace. Výjimkou bylo období komunismu, kdy byl hrad znárodněn.

   Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl hlavně obranný systém a byla postavena jižní předsunutá bašta, tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka.

   V druhé polovině 17. století, kdy už obranná funkce nebyla tak důležitá a důležité bylo hlavně pohodlí obyvatel, byl Český Šternberk přestavěn ve stylu raného baroka. 

   Počátkem 20. století byl potom hrad modernizován a byly zde zbudovány rozvody vody, topení i elektřiny. Je zde také vystavena unikátní šternberská kolekce mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.

   Vlaková zastávka stojí uprostřed bývalého parku, kde ještě po cestě na hrad vidíte několik ostrůvků anglického trávníku s hortenziemi, sochou světce a ozdobně střiženými jehličnany. Samotné nádvoří hradu je menší a útulné, je zde občerstvení a pokladna se suvenýry. Prohlídka trvá 50 minut a během ní projdeme 15 pokojů v různých stylech- např. uvítací salón, kde se slavili 90 narozeniny současného majitele, dětský pokoj, koupelna, růžový pokoj, žlutý pokoj, kuřácký salonek (podle sbírky dýmek) a lovecký salon s trofejemi, který je spíše vyzdobenou chodbou s dřevěným točitým vyřezávaným schodištěm do dalšího patra a se spoustou dveří. Jsou zde tři trofeje, které nepochází z České republiky, a to kůže krokodýla hned u vstupu a na protější stěně dvě hlavy prasete bradavičnatého, které skolik současný majitel na Srí Lance, když tam vycestoval jako dárek ke složení maturitní zkoušky. Majitelé lovili hlavně staré a nemocné kusy nebo ty, které nebyly vhodné pro chov, což je vidět na parozích, které jsou většinou nesouměrné a jinak deformované. je zde také vystavena nejdelší (přes 1 m) a nejtěžší puška (má zhruba 30 kg), která se mi zdála být na slony, ale paradoxně je na menší zvířata, a to na kachny. Do hlavně se nasypalo sekané olovo a jednou střelou se zasáhlo velké množství ptáků. 

Za rodinné vstupné na Český Šternberk (2 dospělé osoby a 2 děti) jsme zaplatili 350 Kč (sezona 2015). 

Na nádvoří se dětem určitě bude líbit zastávka u dravých ptáků. My jsme tu viděli orla skalního, výra velkého, sovu pálenou nebo poštolku.

Pokud hledáte ještě další tipy na výlet v okolí, nenechte si ujít nedalekou rozhlednu Špulku u Lbosína u Divišova nebo rozhledny Babka ve Zruči nad Sázavou nebo Buhdanku v obci Bohdaneč. Jako rodinný výlet se Vám určitě bude líbit návštěva Farmy Blaník se spoustou atrakcí pro děti i domácích zvířat s možností projížďky na poníkovi.

Dále by Vás mohly zajímat články o zajímavostech v okolí:

Rozhledna Špulka u Divišova

Rozhledna Bohdanka v obci Bohdaneč

Rozhledna Babka ve Zruči nad Sázavou

Farma Blaník- ráj pro děti

Další články

Přihlášení k účtu
E-mail:
Heslo:

.. a budete jako první číst nové cestopisy a novinky. Jako dárek dostanete ZDARMA e-mailem E-KNIHU "CENA ZA LÁSKU"