Hatha

Sledujte nás na..            
Hledaný výraz:

Rozhledna Špulka u Divišova

   Přemýšlíte, kam vyrazit na rodinný víkend nebo trávíte dovolenou ve Středních Čechách a hledáte pár tipů na výlet do zásoby? To Vám jich dnes připravíme hned několik.

   Pokud máte rádi rozhledny, nabízíme Vám jednu velice mladou a neobvyklou svým vzhledem, čemuž napovídá i její samotné jméno... Ale to už trochu předbíhám. Vyrazíte po D1 z Prahy směr na Brno a odbočíte u sjezdu na Divišov/ Český Šternberk. Projedete Divišovem a míříte na obec Lbosín, kde potom neuhnete doleva do samotné obce, ale zde už bude ukazatel na malé travnaté parkoviště na kraji pole. To už ale budete rozhlednu z dálky vidět, stojí na kopci Březák v nadmořské výšce 532 m.

  Od parkoviště je to k rozhledně Špulka zhruba kilometr téměř po vrstevnici a po pohodlné polní cestě, dá se tudy krásně projet i s kočárkem. Po cestě si mohou děti zařádit na naučné stezce s různými hracími úkoly, s malým altánkem, kde je na stole vyryté "Člověče, nezlob se" a můžete si ho zahrát (zde ale bývá nával a fronta). Po cestě je také několik naučných desek o lesním ptactvu a dřevěné vyřezávané sochy (hříbečci, sovy).

   U samotné paty rozhledny Vás potom čeká dřevěná socha skřítka se čtyřmi špulkami s provázky a děti mají hned o zábavu postaráno a začnou je navíjet. Vstup na rozhlednu je zdarma, u schodiště je ale kasička na dobrovolné příspěvky a Návštěvní kniha, kam se můžete podepsat a zanechat své dojmy. Je zde i malý kiosek, kde můžete zakoupit občerstvení a drobné suvenýry z rozhledny (magnetky, pohledy a pod.) otevřený od dubna do října a jsou zde i lavičky se stolkem. Rozhledna je potom otevřená nepřetržitě. Na její výstavbě se podílelo 21 obcí z mikroregionu a slavnostně byla otevřena 26. 4. 2014., tedy přesně rok od položení základního kamene.

  Konstrukce rozhledny připomíná špulku na nitě- kolem ocelového točitého schodiště je dřevěný skelet uprostřed se zužující a nahoře se opět rozvírá. Vyhlídková plošina je ve výšce 30 m a někde jsem četla, že k ní vede 151 schodů (my tedy napočítali jen 112, ale asi jsme se někde zasekli) a je odtud nádherný výhled na okolí. Nicméně po cestě po schodišti máte pocit, že kolem Vás nic není, takže pro někoho, komu nedělají výšky dobře nebo trpí závratí, to může být nepříjemná cesta.   

 

Dále by Vás mohly zajímat články z okolních míst na výlet:

Hrad Český Šternberk

Rozhledna Bohdanka v obci Bohdaneč

Rozhledna Babka ve Zruči nad Sázavou

Farma Blaník- ráj pro děti

Další články

Přihlášení k účtu
E-mail:
Heslo:

.. a budete jako první číst nové cestopisy a novinky. Jako dárek dostanete ZDARMA e-mailem E-KNIHU "CENA ZA LÁSKU"